Başkanımız, Çetin Tecdelioğlu’nun Yeni Röportajı

13.03.2024

Başkanımız, Sn. Çetin Tecdelioğlu’nun Werkzeugforum kanalında yayınlanan ’’Daha Yeşil Bir Gelecek için’’ başlıklı röportajı aşağıda bilginize sunulmuştur.

“Daha yeşil bir gelecek için” 

İDDMİB BAŞKANI ÇETİN TECDELİOĞLU İLE RÖPORTAJ 

1971 doğumlu Çetin Tecdelioğlu , İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanıdır . Dernek, 850.000 çalışanı ve yıllık 25 milyar dolarlık cirosu ile 10.000'e yakın Türk sanayi şirketinin çıkarlarını temsil etmektedir. 

werkzeugforum.de editör ekibi, Köln'deki Uluslararası Hırdavat Fuarı kapsamında Mart 2024'ün başında Çetin Tecdelioğlu ile bir röportaj için buluştu. 

SAYIN TECDELİOĞLU, 2024 HIRDAVAT FUARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR VE TÜRK FİRMALARININ VARLIĞI ETKİLEYİCİ; ÜLKENİZDEN YAKLAŞIK 130 KATILIMCI KÖLN'DE TEMSİL EDİLİYOR. HANGİ ÜRÜN YELPAZESİNİ GÖSTERİYORSUNUZ? 

Tecdelioğlu: Evet, gerçekten etkileyici. Çin, Tayvan, Almanya ve İtalya'nın ardından beşinci büyük katılımcı ülkeyiz. Şirketlerimiz hırdavat ticaretinin tüm yelpazesini göstermektedir: araba aksesuarlarından elektrikli el aletlerine ve atölye ekipmanlarına kadar. 

DERNEĞİNİZDE KAÇ ŞİRKET ÖRGÜTLÜ? 

Toplamda 850.000 çalışana sahip 10.000 civarında Türk şirketimiz var. Sektörümüz yıllık 25 milyar dolarlık satış gerçekleştiriyor ve bunun 13 milyar doları ihraç ediliyor. En önemli ticaret ortağımız AB, özellikle Almanya'dır. 

TÜRK KATILIMCILARIN FUARA İLİŞKİN BEKLENTİLERİ VE HEDEFLERİ NELER? 

Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliği 1996 yılından beri varlığını sürdürüyor. O tarihten bu yana ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkiler giderek gelişti. Hedeflerimizden biri bu ilişkileri daha da geliştirmek. Köln'deki gibi bir vitrin, güvenilir bir ortak olarak algılanmamıza daha da yardımcı olacak. 

TÜRK ŞİRKETLERİ NE GİBİ AVANTAJLAR SUNABİLİR? 

Türkiye coğrafi olarak en azından kısmen Avrupa'ya aittir. Kara, hava, demiryolu ve deniz yoluyla çok yakınız ve lojistik açıdan iyi bağlantılara sahibiz. Bu, istikrarlı tedarik zincirleri sağlar. Ayrıca güvenilir ticaretin temelini oluşturan mükemmel bir bankacılık ve sigorta sistemimiz var. 

AVRUPALI ŞİRKETLER NEDEN TÜRKİYE'DE ÜRETİM YAPMALI? 

Şirketlerimiz hızlı ve esnektir. Yüksek kalite standartlarına ve uluslararası sertifikalara göre üretim yapıyoruz. Ve sürdürülebilir bir şekilde üretiyoruz. Şu anda üretim için gereken enerjinin yüzde 40'ı yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyor. Bu payı 2027 yılına kadar yüzde 60’a çıkarmak istiyoruz. Bu nedenle sloganımız: “Daha yeşil bir gelecek için”. 

HANGİ GÜNCEL TRENDLERİ ÖZELLİKLE ALAKALI GÖRÜYORSUNUZ? 

Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı üretimin yanı sıra özellikle dijitalleşme, şirketlerimiz için büyük fırsatlar sunuyor. Bu, kaliteyi, verimliliği ve güvenliği artırmak için üretimde ölçüm ve kontrol sistemlerinin kullanılmasını içerir.
 
Bir diğer trend ise “Herkes için Tasarım” olarak adlandırılan akımdır. Bu, ürün ve hizmetlerin - aynı zamanda üretimin kendisinin - kişisel yetenekleri veya özellikleri ne olursa olsun tüm insanlar tarafından kullanılabilecek şekilde tasarlanmasıyla ilgilidir: erkekler, kadınlar, engelliler vb. Erişilebilirlik, kullanıcı dostu olma ve kapsayıcılık, merkezi öneme sahiptir. 

ANAHTAR KELİME KÜRESELLEŞMESİ: TÜRK ŞİRKETLERİNİN ALMANYA VE AVRUPA PAZARLARINA İLGİSİ NEDİR? 

Gümrük Birliği'nin yürürlüğe girdiği 1996 yılından bu yana Türkiye, otomotiv sanayi ve diğer birçok sektörün önemli bir tedarikçisi olmuştur. O tarihten bu yana Türk mühendisler Alman ve Avrupalı meslektaşlarıyla omuz omuza çalışıyor. 

AB ülkelerinde 6 milyon Türk yaşıyor, bunların 3,5 milyonu yalnızca Almanya'da. Çok uluslu ilişkileri sürekli olarak geliştirmek konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. 

Geleceğe dair vizyonum Avrupa ile birlikte küresel pazarda rekabet edebilmek. Almanya'nın burada önemli bir rolü var. 

SON OLARAK SAYIN TECDELİOĞLU, SİZİ KİŞİSEL OLARAK TÜRK METAL SEKTÖRÜNÜN GELİŞMESİ İÇİN HER GÜN ÇALIŞMAYA İTEN ŞEY NEDİR? 

Kendi şirketimin kökleri 1880'de kurulan bir demirci atölyesine dayanıyor ve şu anda dördüncü neslini yaşıyor. Böyle uzun bir gelenek, güçlü bir kurumsal kültüre, yeniliklere ve çalışanlar ve müşteriler için uzun vadeli, güvenilir beklentilere dayanmaktadır. 

Bu değerleri başkan olarak işime aktarmak ve yaşamak beni motive eden ve mutlu eden şey. 

SAYIN TECDELİOĞLU, BU RÖPORTAJ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Hısiad Tanıtım Filmi

SEKTÖRÜN EN GÜÇLÜ ORGANİZASYONUNA SİZ DE KATILIN

E-BÜLTEN İÇİN KAYIT OLUN

Güncel haberler, duyurular ve ihalelerden anında haberdar olun.

Telefon

+90 (212) 224 03 08

E-Posta

genelsekreter@hisiad.org.tr

Adres

İOSB Bağcılar Güngören San. Sit. Metro AVM
B Blok No.1 K.2 No.38 Başakşehir-İstanbul
34197 İstanbul - Türkiye